پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی  دفتر آیة الله کعبی

آیة الله کعبی فقیه و حقوق دان برجسته کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم شریف استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است. این پایگاه به اصرار و درخواست دوستداران ایشان در اردیبهشت ماه 1394 تاسیس گردید. أغلب مطالب این پایگاه تولیدی هستند و به ندرت و در مورد مطالب خاص از اخبار دیگر خبرگزاری ها با توجه به اهمیت مطلب استفاده می گردد. این پایگاه توسط دفتر آیة الله شیخ عباس کعبی در اهواز اداره می گردد.
______________________________
کانال تلگرام: https://t.me/alkaebi
صفحه اینستگرام: kaabi_ir

بایگانی
محبوب ترین مطالب

تبیین مراحل مختلف تقابل اسلام و جاهلیت

جمعه, ۱ خرداد ۱۳۹۴، ۰۶:۰۷ ب.ظ


 در شب میلاد امام حسین علیه السلام آیت الله کعبی بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد النبی شهرک دانشگاه اهواز سخنرانی کردند و با توجه به سخنان مهم مقام معظم رهبری و اوضاع معاصر منطقه به تبیین مراحل تقابل بین اسلام و جاهلیت در ادوار مختلف تاریخ اسلام پرداختند.

  آیت الله کعبی گفتند:

تقابل بین اسلام و جاهلیت چند مرحله را طی کرده است.


تقابل اول بین رسول گرامی اسلام و جاهلیت آن دوران در مکه و کل جزیرة العرب و ایران باستان و یو نان باستان بود.

جهان در زمان بعثت، عصر جاهلی را پشت سر می نهاد و عصر جاهلی مخصوص جزیرة العرب نبود .


تقابل بین رسول گرامی اسلام و جاهلیت آن زمان در مکه و جزیرة العرب و یونان باستان و ایران باستان بود. جهان در زمان بعثت عصر جاهلی را می گذراند و این مختص جزیرة العرب نبود. اگر مراجعه ای بشود به کتاب جهان در عصر بعثت شهید باهنر و چند نویسنده دیگر، در کتاب به خوبی خصوصیات و جفرافیای جهان جاهلی در عصر بعثت رسول گرامی اسلام تبیین شده است.

آن تقابل یک جبهه اش پیامبر گرامی اسلام و جبهه دیگرش ابو سفیان بود اما نزاع و دعوا سر چه بود که به جنگ و جهادمنجر شد و جاهلیت شکست خورد؟

نزاع و جنگ و جهاد اعتقادی بود. تفکر و اندیشه در آن زمان جاهلی بود. پیامبر اکرم  توحید را به جای شرک و اعتقاد به معاد را به جای  اعتقاد به اینکه ما یهلکنا إلا الدهر  ودنیا گرایی و اعتقاد به نبوت را به جای اعتقاد به نظام اجتماعی آن موقع، مستقر کرد و یک زندگی جدید انسانی را پایه نهاد. به هر جهت پیامبر پیروز شد اما ماموریت وی این نبود که اسلام را به شکل کامل در آن موقع اجرا کند و کفار و مشرکین از بین بروند. پیامبر ماموریت داشت تا سنگ بنای یک زندگی نمونه انسانی را بر پایه آموزه ها ی ایمانی و تبیین ایمان و عمل صالح طراحی بکند و یک زندگی نمونه را ارائه دهد و جامعه الگو را معرفی کند. پیامبر مأموریت نداشت که اوضاع عالم را در آن موقع اصلاح کند. بلکه مأموریت داشت که  نهال اسلام را در جامعه آن موقع غرس کند و مشخص شود اسلام چگونه است. خوب، در این تقابل پیامبر پیروز شد. 


اما مشرکین  مکه و در رأس آنها ابو سفیان و همین بنی امیه، قبل از فتح مکه کافر بودند و بعد از فتح مکه  منافق شدند. یعنی مسلمان شدند اما مسلمانان همراه با نفاق. این یک صحنه از صحنه های تقابل بود.


صحنه دوم تقابل اسلام و جاهلیت، در دوران امام علی علیه السلام بود و دوران خلفا بود که صحنه تقابل بین اسلام ناب محمدی و جاهلیت در لباس نفاق و در قالب  نظام اجتماعی سیاسی جدید خودش را عرضه می کرد. یعنی در واقع آنچه  امام علی علیه السلام مأموریت آن را داشت اجرای  اسلام بود. زیرا دستگاه حکومت آن وقت اسلام اصیل را اجرا نمی کردند بلکه  مدلی از اسلام را  اجرا می کردند که آمیخته با اعتقادات قبیله ای و اعتقادات زمان جاهلی بود. 


و همیشه اجراء اگر سختر از پایه گذاری نباشد آسانتر از آن نیست. پیامبر تئوری اسلام را مطرح کردند و امام مسئول اجرای اسلام بودند که اجرا سخت است. راضی و ناراضی دارد.  

امام علی مأمور تصحیح انحرافات و اجرای اسلام و تبیین اسلام در متن زندگی بود و این بسیار سخت تر است فلذا در دعای ندبه خوانده اید  که پیامبر یقاتل علی التنزیل و امام علی علیه السلام   یقاتل علی التأ ویل یعنی پیامبر مأمور بیان تئوری اسلام بود و امام علی مأمور اجرای اسلام در صحنه زندگی بود. و طبعا جنگ با نفاق سخت تر از جنگ با کفار است.


 کافر و مشرک علنی می گوید کافرم اما منافق در پوشش اسلام ،  زیر لوای اسلام اما با زیر بنای فکری جاهلی می می جنگد .

 لذا کار امام علی از کار پیامبر دشوار تر بود و امام در نهایت سه جنگ بنیادی داشتند و در نهایت به شهادت رسیدند.


در دوران امام حسین علیه السلام و حضرت عباس سلام الله علیه  و سید الساجدین علیه السلام  

صحنه تقابل، چه نوع تقابلی بود ؟  هم تقابل اعتقادی و هم تقابل اجرایی و هم تقابل در عرصه زندگی بود. از هر جهت. خیلی سخت تر بود. هم جهاد با کفار و هم جهاد با منافقینی که همه زیر پرچم بنی امیه جمع شده بودند. تقابل بین اسلام علوی و دستگاه خلافت نبود. تقابل بین اسلام حسین بن علی علیه السلام و اسلام بنی امیه بود. اسلام بنی امیه چگونه اسلامی بود؟ 

 اسلام بنی امیه اسلام اشرافیت اسلام  ظلم  اسلام فسق و فجور اسلام  هم پیمانی با کفار و مشرکین بود.  اسلامی بود که فقط اسم و رسم داشت اما هیچ محتوایی نداشت.

بنده مجال و وقت ندارم که ایدوئولوژی بنی امیه را تبیین کنم اما در یک کلمه شرک دوران رسول الله و نفاق دوران امام علی علیه السلام در  در نظام بنی امیه جمع شده بود و تقابل امام حسین با چنین اسلام جاهلی بود به شکلی که می فرمود و علی الإسلام السلام إذ بلیت الأمة براع مثل یزید» و در زیارت أربعین می خوانیم « بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة» که اسلام را از جهالت و گمراهی نجات دهد. امام حسین به خاطر این شهید شد. پس این سه مرحله.


و اما صحنه تقابل، بعد از امام حسین علیه اسلام ، مبارزه علمی و مبارزاتی  بود. مثل امام باقر و امام صادق و بقیه ائمه علیهم السلام .در دوران علی بن الحسین علیه السلام  امام سجاد نه نفر بیشتر یار و یاور صدیق نداشت و بقیه همه با بنی امیه بودند. با اینکه دوران امامت امام از دو دهه بیشتر بود.  ایشان در دعای حمد صحیفه سجادیه آرزوی شهادت می کنند.  آن هم شهادتی  با شمشیر دشمنان. «نحمدک الهم حمدا نسعد فیه في السعداء من أولیائک و نصیر به في نظم الشهداء  بسیوف أعدائک»  خیلی اوضاع سختی بود. 

و اما در دوران عصر غیبت هر چه زمان، به عصر ظهور نزدیک تر می شود تقابل بین اسلام ناب محمدی و اسلام جاهلی شدیدتر و سخت تر می شود.


 یعنی در واقع تجربه های پیامبر تجربه های أهل بیت  تجربه های دوران أمیر المومنین علیه السلام تجربه های دوران امام حسین  و همه ائمه جمع می شوند و خلاصه می شوند در پرچم دار اسلام ناب که در عصر غیبت ولی فقیه است. در مقابل، نظام جاهلی هم به طور متراکم هم صحنه آرایی کرده و هم لشکر و هم  یار و یاور جمع می کند. رهبری فرمودند: «باز تولید جاهلیت» فرمودند: «جاهلیت دوران پیامبر بازتولید شده است.»  به زبان عربی می شود «إعادة إنتاج الجاهلیة»

باز تولید جاهلیت یعنی چه؟ یعنی همه این جاهلیتی که از دوران پیامبر تا دوران اما علی علیه السلام تا دوران امام حسین علیه السلام  تا دوران بنی عباس و معصومین در آن دوران تا دوران عصر غیبت تا امروز هست، همه اینها انباشته شده در یک جا جمع شده و پرچم دار و مدل جاهلیت امروز، آمریکا و صهیونیست و نظام غربی است.


  رهبری می گوید چون ویژگی های جاهلیت در دو  عنصر خلاصه می شود یک ؛شهو ت بی حد حصر و دو؛ قصاوت و سنگدلی بی حد و حصر.    


بشر امروز با علم و با تکنولوژی و فن آوری و از طریق ارتباطات و رفاه و  قدرت بیشتر از لحاظ لذت جویی و سنگدلی و کشت و کشتار شدیدتر از دوران جاهلی عمل می کند.


هم شهوت بی حد و حصر  و هم قصاوت و بی رحمی بی حد و حصر و جاهلیت همین بود اما جاهلیت در آن  دوران جاهلیت ساده ای بود اما جاهلیت زمان ما  جاهلیت پیچیده ای شده است. جاهلیتی که هم قدرت دارد و هم ثروت دارد و هم علم دارد هم تکنولوژی دارد اما ایمان و عمل صالح نیست.  این خیلی حرف مهمی است و در واقع جاهلیت میخواهد بر جهان معاصر حکومت کند.  اما به نام علم، به نام تکنولوژی و به نام تمدن. این چه تمدنی است؟ که هیچ ضابطه و خط قرمز انسانی در آن نیست.


 امروز با زبان هنر و زبان فیلم و سینما، با زبان عشق مجازی و ارتباطات ناسالم و اباحی گری در واقع جاهلیت قوی تر شده است.

 هم از لحاظ نظام فکری. هم از لحاظ نظام اجتماعی سیاسی هم آرایش و شیوه زندگی و هم نحوه تقابل و  بهره برداری. دوران معاصر گرفتار جاهلیت مدرن شده است. 

خوب،  راه حل چیست؟ 

رهبری در آن سخنرانی بسیار مهم هفته گذشته فرمودند که ما می توانیم در مقابل جاهلیت مدرن بایستیم.

سوال این است که ما با چه ابزاری می توانیم در مقابل جاهلیت مدرن بایستیم . 

یک؛ آموزه های وحیانی ایمان ساز و حرکت بخش یعنی همان قرآن و عترت و ایمان و عمل صالح. ما، می توانیم در مقابل جاهلیت مدرن بایستیم  و باید آموزه های وحیانی ایمان ساز و حرکت بخش را باید اسلام رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  را در زمان خودمان باز تولید کنیم به قرآن و عترت برگردیم و اسلام رسول الله را بشناسیم.

 

دوم؛  رهبری الهی که در عصر غیبت تبلور پیدا کرده در رهبری امام راحل و در دوران ما رهبری امام خامنه ای حفظه الله 

 عنصر سومی که ما در دوران معاصر باید برای مقابله با نظام جاهلیت به آن توجه کنیم همین نظام اسلامی است. خداوند به برکت امام و خون شهدا، اخلاص آدمهای مخلص، دفاع مقدس،  اسلامی بسیار  مقتدر و قوی به ما عطا کرده است. با مدل مردم سالاری اسلامی و حضور مردم در صحنه. این نظام می تواند در مقابل منافقین و کفار و آمریکا و اسرائیل بایستد. 

ویژگی چهارم  که قدرت اسلامند همین مردمند. منظور از مردم، امت اسلامی است. امتی که امروز در صحنه اند و از دشمن متنفرند و به آگاهی بخشی نیاز دارند. جمهوری اسلامی و مردم آن یک قدرتند.

عنصر پنجم؛

صبر و مقاومت.  باید از امام حسین درس صبر و مقاومت گرفت.  باید خودمان را قوی کنیم. صحنه مقابله اسلام ناب و اسلام جاهلی یک مقابله  جدی است.

در آرایش عملی صحنه چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

امروز این اسلام ناب در عرصه نظام سازی، حضور مردم در صحنه و الگو بودن برای بیداری اسلامی و در عرصه های گوناگون حماسه آفریده است.

دشمنان برای محاصره این اسلام بعد از اینکه نتوانستند این انقلاب را از بین ببرند می خواهند جلوی امتداد اسلام را در منطقه بگیرند.

آن هم به وسیله جنگ نیابتی که رهبری این کلمه را به کار بردند. یعنی آنها توان جنگ با ما را ندارند بنا براین همان گونه که در دوران دفاع مقدس صدام ملعون را جلو انداختند الآن آمریکا و اسرائیل داعش و تکفیری ها را ساخته و پرداخته کردند. الآن چهار سال است هیچ غلطی نتوانسته اند بکنند.

در یمن وقتی آمریکا دید داعش و تکفیری ها نمی توانند جنگ نیابتی را پیش ببرند جوانان تازه به دوران رسیده و سفیه آل سعود را به صحنه کشاند. تحرک آل سعود به نیابت آمریکا و صهیونیست برای مقدمه سازی برای جنگ منطقه ای دیگری است.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی