پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی  دفتر آیة الله کعبی

آیة الله کعبی فقیه و حقوق دان برجسته کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم شریف استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است. این پایگاه به اصرار و درخواست دوستداران ایشان در اردیبهشت ماه 1394 تاسیس گردید. أغلب مطالب این پایگاه تولیدی هستند و به ندرت و در مورد مطالب خاص از اخبار دیگر خبرگزاری ها با توجه به اهمیت مطلب استفاده می گردد. این پایگاه توسط دفتر آیة الله شیخ عباس کعبی در اهواز اداره می گردد.
______________________________
کانال تلگرام: https://t.me/alkaebi
صفحه اینستگرام: kaabi_ir

برای تهدیدزدایی باید بدانیم آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواندآیت‌الله کعبی: مسئله حقوق‌های ظالمانه نباید فراموش شود‌


عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مسئله اشرافی‌گری و تجمل باید حل شود، گفت:‌ مسئله حقوق‌های ظالمانه نباید فراموش شود.


به گزارش ذاکرنیوز از قم، آیت‌الله عباس کعبی صبح امروز در همایش فقه حکومتی و تجلیل از سه دهه تلاش‌های علمی مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی که در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه از ویژگی‌های آیت‌الله مهدوی‌کنی اسلام‌شناسی اصیل و برگرفته از مکتب جامع فکری امام (ره) که اندیشه حکومت در نظر و عمل با رفتار ایشان عینیت بخشیده شده است.


عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در فقه حکومتی از منظر آیت‌الله مهدوی‌کنی باید رویکرد نظری و عملی با هم بررسی شود، افزود: از مهم‌ترین ابعاد متبلور در فقه حکومتی آیت‌الله مهدوی‌کنی فقه رفتار سیاسی است که امروز به آن نیاز داریم.


وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین میراث فقه سیاسی و رفتاری آیت‌الله مهدوی‌کنی در منشور اصولگرایی منتشر شده است، گفت: این منشور فقط جنبه عملی و سیاست روز نداشت بلکه جنبه نظری داشت و در بعد فقه رفتار سیاسی مسائلی مطرح شد که مبانی و ادله فقهی و معارفی آن نیز باید بیان شود.


عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آیت‌‌الله مهدوی‌کنی در منشور اصولگرایی بیان کرده "تاریخ نشان داده هر جا روحانیت با بصیرت و وحدت وارد شده نتیجه خوبی داشته اما در مسائلی که ورود نکرده نتیجه مطلوبی برای کشور نداشته است"


عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در آسیب‌ها، تهدیدها و چالش‌هایی که دشمن برای نظام اسلامی ایجاد می‌کند برای تهدیدزدایی باید بدانیم آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند عنوان کرد: آنچه که امروز به عنوان مسئله پایه‌ای برای حفظ و تداوم نظام اسلامی بستگی دارد این است که اگر با عزم و اراده ملی بر پایه ارزش‌ها و باورهای اسلامی و با محوریت روحانیت پشت ولایت بایستیم می‌توانیم نظام را حفظ کنیم و این دغدغه آیت الله مهدوی کنی بود.


به گفته آیت الله کعبی، دغدغه امام (ره)، شاگردان امام و اندیشه مقام معظم رهبری اقامه حکم الله با گستره در ابعاد گوناگون و گستره سیاست است.


عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ویژگی پایه‌ای فقه حکومتی توحید، عدل و تقوا است خاطرنشان کرد: مدیریت جهادی بعد دیگر فقه حکومتی در رفتار سیاسی است؛ تولید قدرت و به کارگیری آن در جهت مصلحت اسلام و مسلمین در مقابله با دشمنان تحت رهبری با کفایت در دوران غیبت از مؤلفه های جهاد در اقامه دین است.


وی با اشاره به اینکه پیوند عمیق امامت و امت بعد دیگر فقه سیاسی است اظهار داشت: تحقق حیات طیبه و سبک زندگی اسلامی در رفتار سیاسی سیاستمداران می‌تواند مؤثر باشد و حیات طیبه تنها مسئله اجتماعی نیست بله رفتار سیاسی نیز بر آن مؤثر است.


آیت‌الله کعبی گفت: امروزه عده‌ای به اسم رهبری و ولایت وارد صحنه می‌شوند اما در عمل و در صحنه اجرا، مدیریت و تدبیر اوامر رهبر معظم انقلاب را مورد بی‌توجهی قرار می‌دهند.


عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه آیت‌الله مهدوی‌کنی بر بی‌توجهی به سرمایه‌های انسانی کارآمد و به کارگیری افراد فاقد تخصص انتقاد داشتند، ادامه داد: چتر جذب برای همه باز باشد اما باید نیروهای کارآمد در نظام به کار گرفته شوند به کارگیری افراد سکولار در مناسب بالای حکومتی به نظام لطمه می زند.


وی با تاکید براینکه ساده زیستی مسئولان و صیانت از بیت‌المال موضوع دیگری است که در نظام باید مورد توجه باشد گفت: ‌مسئله حقوق‌های نجومی بحث سیاسی و جناحی نیست بلکه به تداوم نظام ربط دارد، در نظام شاخصی برای پرداخت حقوق داریم.


آیت الله کعبی ادامه داد: در حال حاضر افراد با مدرک لیسانس و سابقه 15 سال یک تا یک و نیم میلیون حقوق می‌گیرند این در حالی است که برخی روسای شرکت‌ها تا 20 میلیون تومان حقوق می‌گیرند و این 20 برابر حقوق سایر افراد است که این یعنی شکاف طبقاتی و این در منافات  سیره امیرالمؤمنین است.


به گفته وی، مسئله اشرافی‌گری و تجمل باید حل شود رهبر معظم  انقلاب براین مسئله حساس هستند مسئله حقوق‌های ظالمانه نباید فراموش شود.


آیت الله کعبی با اشاره به اینکه فقه رفتار سیاسی در نظر و عمل بر پایه الگو گیری از بزرگان نظام که به دنبال هدایت کشور به سمت اقامه دین بودند باید مدنظر باشد گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی بر این باور بود که روحانیت باید فرا‌حزبی رفتار کند و ضمن هدایت و پیشبرد نظام اسلامی نصیحت مشفقانه خود را داشته باشد.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی