پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی  دفتر آیة الله کعبی

آیة الله کعبی فقیه و حقوق دان برجسته کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم شریف استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است. این پایگاه به اصرار و درخواست دوستداران ایشان در اردیبهشت ماه 1394 تاسیس گردید. أغلب مطالب این پایگاه تولیدی هستند و به ندرت و در مورد مطالب خاص از اخبار دیگر خبرگزاری ها با توجه به اهمیت مطلب استفاده می گردد. این پایگاه توسط دفتر آیة الله شیخ عباس کعبی در اهواز اداره می گردد.
______________________________
کانال تلگرام: https://t.me/alkaebi
صفحه اینستگرام: kaabi_ir

بایگانی
محبوب ترین مطالب


عضو جامعه مدرسین حوزه:


فقه اسلامی فقه زنده، متحرک و جریان ساز استعضو جامعه مدرسین حوزه با تاکید بر این که فقه اسلامی فقه زنده، متحرک و جریان ساز است، گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی یکی از دستاورد های فقه پیشرفت اهل بیت است.آیت الله عباس کعبی در مراسم رونمایی از کتاب «ماهیت و الزامات فقه پیشرفت» که در بخش حوزوی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، اظهار داشت: این کتاب با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام  خمینی (ره) و پژوهشگاه فقه نظام به عنوان کار مشترک منتشر شد اما  اصل کتاب پایان نامه ای بوده در حوزه فلسفه فقه مربوط به گروه فلسفه.


وی ادامه داد:  نویسنده در این کتاب از ابتدا دغدغه فقه پیشرفت را داشته و لذا کتاب موفقی است که می تواند مقدمه و مدخلی باشد برای کلان پروژه فقه پیشرفت.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: سه نوع نگاه به فقه می توانیم داشته باشیم که عبارت  اند از  فقه تبیین، فقه تطبیقی و فقه نظام.


وی با بیان اینکه فقه تبیینی فقهی است که بیانگر مسائل فرعی فقهی است، تصریح کرد:  بعد از پیروزی انقلاب وارد عرصه جدیدی از فقه شدیم که نام آن را فقه تطبیقی می گذاریم که این به معنای فقه خلاف و به معنای تطبیق مسائل حقوقی و مسائل فقه اسلامی  نیست.


آیت الله  کعبی افزود: مجلس شورای  اسلامی قوانینی را تصویب می کند و این قوانین به شورای نگهبان ارجاع داده می شود و فقهای شورای نگهبان در آن جا به استنباط فقهی بر نمی پردازند، بلکه موضوعات تصویب شده مجلس را بر اساس فقه بررسی می کنند و شیوه کار ان ها ماهیت استنباطی ندارد بلکه ماهیت تطبیقی دارد.


وی ادامه داد: ما در این 40 سال دستاورد خوبی از لحاظ انطباق فقه با مقتضیات زمان بر اساس مصوبات مجلس اسلامی و دیدگاه های فقهای شورای نگهبان داشتیم و داریم، اما این کافی نیست چون در فقه تطبیقی کار تأسیسی و ایجادی صورت نمی گیرد.


عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری گفت: بر این اساس باید منتقل شویم به مرحله دیگری از فقه به نام فقه نظام  که این فقه موضوعات و مسائل خود را بر اسساس تحولات اجتماعی مشخص می کند و بر اساس نظامات اسلامی و پایه فلسفه فقه و با نگاه فقه پیشرفت استنباط می کند.

وی عنوان کرد:  فقه پیشرفت دارای این پیش فرض است که فقه اسلامی تمدن ساز است و می تواند جوامع را به پیشرفت و توسعه و تمدن برساند.


آیت الله کعبی افزود:  اگر بر اساس سیر تاریخی 40 ساله بخواهیم صحبت کنم شاید قانون اساسی جمهوری اسلامی یکی از دستاورد های فقه پیشرفت اهل بیت است و این قانون توسط فقهای بزرگ استنباط شده است.


وی با بیان اینکه قانون اساسی ساخت جامعه بر مدار فقه با نگاه پیشرفت حائز اهمیت است، ابراز داشت:  آیا در فقه دستاوردی به نام پیشرفت می توانیم داشته باشیم که پاسخ مثبت است و ادله اربعه از  کتاب سنت و عقل و اجماع در وجوب پیشرفت دلالت می کند.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به اینکه خدا پیشرفت را از ما مطالبه کرده و باید به این سمت حرکت کنیم، گفت: اگر آیه «هُوَ الَّذِی اَرْ‌سَلَ رَ‌سُولَهُ بِالْهُدَی وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَ‌هُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِ‌هَ الْمُشْرِ‌کُونَ» درنظر بگیرید نشان می دهد غلبه بر دین غلبه در همه ابعاد است  و بر اساس حق و عدل باید اتفاق افتد و الزامات ایه همان پیشرفت است.


وی افزود: پایه های استنباط فقه پیشرفت سه عنصر است که عبارت اند از: اجتهاد متناسب با مقتضیات زمان، استفاده از علوم و فنون وتجارب پیشرفته بشری و تلاش برای پیشبرد این تجربه ها و قاعده نفی سلطه.

آیت الله کعبی با بیان اینکه این گونه نیست که فقه پیشرفت در تعارض با تجربه های پیشرفته بشر باشد، توضیح داد: فقه اسلامی فقه زنده، فقه متحرک  و جریان ساز است.


وی افزود: رسالت این کتاب تبیین ماهیت و الزامات این فقه پیشرفت بر پایه بحث های های فلسفه فقه و اصول فلسفی است و لذا این کتاب مدخلی است برای فقه پیشرفت است و این تحقیقات نشان آن است حوزه و پژوهش های ان نیز زنده و بالنده است.


عضو خبرگان رهبری گفت: لازم است تا ساختار، محتوا و نظامات فقه پیشرفت و علوم انسانی مرتبط با فقه پیشرفت مورد بازکاوی و تحقیق قرا بگیرد.
نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی