پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله کعبی

الموقع الإعلامي لمکتب آیة الله الشیخ عباس الکعبي

پایگاه اطلاع رسانی  دفتر آیة الله کعبی

آیة الله کعبی فقیه و حقوق دان برجسته کشور و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم شریف استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است. این پایگاه به اصرار و درخواست دوستداران ایشان در اردیبهشت ماه 1394 تاسیس گردید. أغلب مطالب این پایگاه تولیدی هستند و به ندرت و در مورد مطالب خاص از اخبار دیگر خبرگزاری ها با توجه به اهمیت مطلب استفاده می گردد. این پایگاه توسط دفتر آیة الله شیخ عباس کعبی در اهواز اداره می گردد.
______________________________
کانال تلگرام: https://t.me/alkaebi
صفحه اینستگرام: kaabi_ir

بایگانی
محبوب ترین مطالب


در آغاز سخن


أعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدالله رب العالمین و الصلاة و السلام علی خیر الانام المصطفی ابي القاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین لا سیما بقیة الله في الارضين و اللعنة على أعدائهم أجمعين من الآن الى قيام يوم الدين.


در آغاز سخن، از اینکه توفیق نصیب این کمترین شد، تا در استان اصفهان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و مهد حوزه های علمیه و علمای بزرگ حاظر شوم و در شهر شهیدان سرافراز امثال شهید مدرس، شهید نواب صفوی، شهید بهشتی، شهید ردانی پور و شهید خرازی و شهيد كاظمی و شهید طباطبایی نژاد و امثال این شهدای بزرگ و شهید محراب اشرفی اصفهانی باشم، خوشنودم. و همچنین توفیقی است که در محضر عزیزان هستم و این توفیق هم به خاطر شهیدان نصیبم شد و کنگره ای که فردا هست و خدمت هستم.مقدمه_ نقشهای مهم روحانیت در جامعه و لزوم ایفای آنها


بحث مختلفی می شود در جمع سروران مکرم مطرح بکنیم. اما فکر می کنم  اولین نکته ای که باید به خودم و عزیزان گوشزد بکنم، نقشهای متفاوت و مهم روحانیت در جامعه است.قبل از انقلاب به یک شکلی بعد از انقلاب به یک شکل دیگر. ما این نقشهامان را باید خوب  واقف بشویم و به نحو احسن ایفا بکنیم.نقش اول روحانیت، نقش تبیین گری است. روحانیت، تبیین کننده اسلام ناب محمدی بر پایه آموزه های اهل بیت علیهم السلام برای همه آحاد جامعه هستند. نقش دوم، نقش بیدار گری است. بیدار کننده هستند روحانیت جامعه را؛ هم نسبت به دشمنان و هم نسبت به دوستان و هم وظائف. نقش احیاگری، حیات طیبه در جامعه در گرو عمل روحانیت است در امتداد حرکت انبیای الهی و خاتم انبیاء محمد مصطفی و اهل بیت عصمت و طهارت. ياأيها الذين آمنوا استجيبوا لله وللرسول إذا دعاكم لما يحييكم. نقش انسجام بخشی و نقش هویت سازی هم از دیگر اهتمامات روحانیت است. بلاخره وحدت جامعه، صلح و آرامش و امنیت و هویت اجتماعی، همه اش در گرو عملکرد روحانیات است.  نقش پنجم، مبارزه با استبداد و استعمار و مفسدان و مستکبران و چپاولگران و همان نقش جهاد فی سبیل الله است. در طول تاریخ روحانیت پیشتاز این نقش مبارزه بودند. نقش ششم، خدمت رسانی است. واقعا یکی از نقشهای مهم روحانیت، خدمت به مردم است هم برای رفع فقر و محرومیت و هم برای تشکیل موسسه های امدادی مثل بیمارستانها و خیریه ها و امثال اینها و تسکین آلام مردم و رسیدگی به فقرا و مستضعفین نقش ویژه ای است که روحانیت همواره داشته است. نقش هفتم روحانیت، که این نقش به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی خیلی برجسته شد، تلاش برای اقامه حکم الله و برقراری  حاکمیت دین در عصر غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که با پیروزی  انقلاب اسلامی این نقش روحانیت در تحقق حاکمیت دین برجسته شد. نقش هشتم، زمینه سازی برای ظهور صاحب الامر و الزمان و بستر سازی، برای صلح و امنیت جهانی و اصلاح عالم است. بلاخره ما افتخار می کنیم که طلابیم و بالاترین و برجسته ترین لقبی که به ما می دهند این است که می گویند سرباز حضرت بقیة الله  سرباز امام زمان و افسرانی داریم که آنها رهبران دینی در عصر غیبتند مراجع معظم و ولی فقیه که این نقش را به عهده می گیرند. نقش نهم کاهش آسیبهای اجتماعی و توانمند سازی جامعه اسنت. در این زمینه هم بلاخره آسیبهایی دارد جامعه. کاهش این آسیبها در قالب مشاوره، در قالب تبلیغ، در قالب مسجد در قالب حرکت دینی، روحانیت می توانند آسیبهای اجتماعی را خیلی کم بکنند و جامعه را توانمند کنند. 

خوب، نهضت های مهمی را روحانیت شکل دادند مثل نهضت تنباکو، انقلاب مشروطه جنبش ملی کردن نفت و به ویژه انقلاب اسلامی همه این حرکت ها تحت تاثیر روحانیت بوده است و به ویژه انقلاب اسلامی. کم و زیاد تحت تاثیر ویژه داشته اند. حالا این مقدمه را من برای چه گفتم؟


آسیب های درونی روحانیت

و البته در کنار این نقشهای مهم، ما منکر آسیب های درونی  روحانیت نیستیم که این آسیبها را باید از بین ببریم. آسیبهایی مثل دنیا گرایی واشرافی گرایی و تجگل گرایی، بی تفاوتی نسبت به نقشهای فزاینده روحانیت به عنوان وارث انبیاء و بی تفاوتی نسبت به وظایف اجتماعی و سیاسی و اینکه بعضی از ما فقط رسالت خودمان را تعلیم و تعلم می دانیم. به قول همان مثالی که می گویند: "ثلاثة ليس لها نهاية   رسائل مكاسب كفاية" و عملا حوزه ها را تبدیل کرده ایم انگار  مثل یک دانشگاه، که وظیفه مان فقط درس خواندن و درس دادن است. از نقشهای دیگر روحانیت غافل می شویم نقشهایی که باید زنده شوند. این هم یک آسیب است. پس آسیب دیگر نشناختن نقشهای خود. ارتباط ضعیف با مردم، ارتباط ضعیف روحانیت با مردم یک آسیب است. خصوصا ارتباط کم با جوانان. بلکه جدایی از مردم و اینها همه آسیب است چه برسد به نقاط ضعفی که ممکن است اگر یک روحانی از خود نشان دهد به همه جامعه روحانیت آسیب می زند. 

روحانیت خدومترین و مظلومترین قشر جامعه

دشمن الآن متمرکز شده است روی تضعیف نفوذ روحانیت در لایه های عمیق جامعه و نقش پیشتازی و پیشقرابلی روحانیت را در همه زمینه ها دشمن می خواهد زیر سوال ببرد به گونه ای که روحانیت را مقصر نابسمانی ها نشان دهد و این چیز خطرناکی است. روحانیت در شرایط حاظر ضمن اینکه خدوم ترین قشر جامعه است، مظلوم ترین قشر جامعه هم هست. هم خدومترین قشر است و هم مظلومترین قشر است. تخریب بی سابقه روحانیت برای کم اثر جلوه دادن نقش اثر گذار روحانیت و برای این است که روحانیت را دچار انفعال کنند انفعال و مرعوب کند به طوری که روحانیت عقب نشینی کنند. و بعضی ها هم خدای ناکرده دچار ضعف و نا امیدی بشوند. خلاصه عرضم این است که دشمن برنامه دارد که در کنار تخریب روحانیت روحانیت را منفعل کند و مرعوب کند و منزوی کند و اگر روحانیت نقش پیشتازیش را از دست بدهد خدای نکرده هم اسلام و هم مکتب مقدس اهل البیت علیهم السلام و هم نظام اسلامی با مخاطرات جدی رو به رو خواهد شد.

روحانیت باید در صحنه باشد و نقش آفرینی کند

 و شاید نقشی که روحانیت هم اکنون در دهه پنج انقلاب و در پایان چهار دهه از انقلاب می تواند ایفا بکند از نقش آن روحانیتی که انقلاب کردند در کنار  امام و این نهضت را به عنوان امانت تحویل ما دادند، نه تنها کمتر نیست، بلکه نقش بیشتری است و چون بعد از چهار دهه از انقلاب ما توانستیم به برکت همین مجاهدت های روحانیت پیشروی داشته باشبم هم در سطح بین الملل و هم در داخل کشور و هم در سطح کشورهای منطقه. حقیقتا دشمنان اسلام و دشمنان مکتب اهل بیت در سایه پیروزی نظام مقدس اسلامی و بعد از آن ضعیف تر و ذلیل تر و منفعل تر شده اند  در مقابل اسلام و مکتب اهل بیت و در این چهار دهه، اسلام و مکتب اهل بیت و نظام اسلامی  پیشروی داشته است و قوی تر شده است. ضعیف تر که نشده ایم هیچ، قوی تر هم شده ایم و یکی از معجزات انقلاب اسلامی همین است که در کنار توطئه های پیچیده که یک روز هم قطع نشده اند، داخلی و بین المللی، این انقلاب ماندگار شده است. یک بحث بسیار مهمی دارد رهبر انقلاب تحت عنوان ماندگاری انقلاب اسلامی؛ که چطور شده است این انقلاب چهل سال مانده است؟ راز ماندگاری انقلاب اسلامی چیست و برای صیانت از انقلاب اسلامی حالا ما چه کنیم؟ این بحث بسیار مهمی است. جان کلام بنده خدمت سروران مکرم و علمای معظم این است که مسئولیت روحانیت، در پیشتازی برای حفظ اسلام و مکتب اهل بیت و حفظ این نظام اسلامی خیلی بیستر است. همانطور که رهبری فرمودند خیلی جاها عقب نشینی ممنوع است. توقف ممنوع است. باید به سمت جلو حرکت کنیم و در صحنه حاظر باشیم. کدام صحنه؟ صحنه تبیین، صحنه رصد و دیدبانی، صحنه مطالبه گری، صحنه امر به معروف و نهی از منکر، صحنه صیانت از انقلاب اسلامی در جهت حاکمیت فقه، صحنه مبارزه، صحنه ایجاد امید و نشاط و تشکیل شبکه ای از نیروهای مومن انقلابی در سراسر کشور و اینکه باید فعالیت خودمان را به روز رسانی کنیم و خدای نکرده به حاشیه نرویم. اینکه بعضی بگویند ما مشغولیم و اشتغالاتی داریم اما در صحنه حاظر نشویم و نقش آفرین نباشیم این چیز خطرناکی است چون انقلاب اسلامی ما امروز با خطرهای بزرگی روبه رو است که نیاز به حضور روحانیت در صحنه دارد.

غرب گرایی و غرب گرایان و مبارزه امام و یاران امام با نماد آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

امروز چند آسیب بزرگ انقلاب ما را تهدید می کند. من به نظرم در راس این آسیبها، غرب گرایی و حضور غرب گرایان در لایه های مختلف مدیریت کشور است. بعد از پیروزی انقلاب، خوب، یک جریان غرب گرایی تلاش کرد که انقلاب را به نفع خودش مصادره کند. نماد آن جریان غرب گرا نهضت آزادی بود. اما با هوشمندی، بصیرت، نفوذ، هدایت و قاطعیت و شجاعت  امام راحل قدس سره الشریف و یاران امام نظیر شهید بهشتی، اینها نتوانستند انقلاب را در سالهای ۵۷ و ۵۸ و ۵۹ مصادره کنند. ارتباط هم برقرار کرده بودند با آمربکا. خوب من اینجا پنج دقیقه هم وقت بگیرم و در مورد "نهضت آزادی" بگویم.خوب، ماموریتی که دولت موقت داشت، تدوین قانون اساسی بود.


ادامه دارد...
نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی